logotype

Dzień skupienia

25 listopada 2010 r. przeżywaliśmy Dzień Skupienia, któremu przewodził ks. Arkadiusz Nocoń – ojciec duchowny Papieskiego Kolegium Polskiego. 

Początek roku akademickiego jest szczególnie ważny dla tych spośród nas, którzy dopiero rozpoczynają studia w Rzymie. Zmiana środowiska życia oraz sposobu realizacji powołania stanowią dla wielu księży źródło rozlicznych rozterek. Z tego powodu ks. Arkadiusz pochylił się nad zagadnieniem znaczenia etapu studiów rzymskich dla szeroko pojętej formacji ludzkiej i duchowej. Wieczne Miasto łączy w sobie pozostałości istnienia wspaniałych cywilizacji i kultur oraz znaki obecności Boga w historii. Jest miejscem, w którym za sprawą wielkich męczenników i wyznawców (przede wszystkich św. App. Piotra i Pawła) rodził się Kościół katolicki oraz jego doktryna teologiczna. Tutaj też można ją pogłębiać wsłuchując się w głos Następcy św. Piotra oraz korzystając z bogatej oferty uniwersytetów i instytutów papieskich. Choć Rzym wydaje się być doskonałą ofertą dla formacji kapłańskiej, to jednak bywa i tak, że na efekty intensywnego studium i pracy trzeba czekać długie miesiące.

Ks. Arkadiusz, dzieląc się osobistym doświadczeniem, zaprosił nas do tego, byśmy jak św. Piotr starali się posiąść "hypomone kai pistis", tzn. cierpliwość i wiarę, i zaufali Opatrzności Boga. On zawsze przeprowadza człowieka z mroków do światła, z krzyża do zmartwychwstania. Potrzeba jedynie stałości w wierze, by wytrwać, jak również szeroko otwartych oczu, by to dostrzec.