logotype

Różaniec – wtulić się w Serce Matki

"Bóg, zanim ześle nam ból, daje nam swoją miłość, a kiedy tak nas ukocha, daje nam swój krzyż. Po chwili chwały przychodzi krzyż, który zbawia i prowadzi do zmartwychwstania. Nasze życie biegnie tak jak tajemnice Różańca: są tajemnice radosne, [światła], bolesne i chwalebne, a wszystkie kończą się słowami: «Chwałą Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu». Każdego dnia przeżywamy którąś z tajemnic”. Tak o tajemnicy naszego życia, wplecionej w tajemnice różańcowe, pisał o. Emilien Tardif.

We wspomnienie Matki Bożej z Fatimy, 13 października, w trwającym miesiącu modlitwy różańcowej, rozpoczęła swoje comiesięczne spotkania Wspólnota Różańcowa naszego Kolegium, która skupia w sobie nie tylko kolegiastów i pracowników świeckich Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, ale także innych kapłanów – byłych jego mieszkańców. W tym roku akademickim moderatorem Wspólnoty został ks. Łukasz Niepsuj (Diecezja Tarnowska), zastępując ks. Waldemara Graczyka (Diecezja Kaliska).

Wspólnota Różańcowa naszego domu często nazywana jest grupą od zadań specjalnych, ponieważ omadla intencje Kolegiackiej Wspólnoty oraz wszystkie te, które jej zostały powierzone. Różańcem, modlitwą, „wtula” je w Serce Maryi, łączy je w modlitewny bukiet róż. Bo przecież, jak chce św. Jan Chryzostom: „Modlitwa jest największym dobrem, jest intymną wspólnotą z Bogiem, [i] musi pochodzić z serca, musi zakwitać codziennie, w dzień i w noc”, aby cieszyć i prosić Serce Matki, która wszystko może.