logotype

Adwent - by rozbudzić miłość

W Adwencie czekamy na koniec świata,
na przyjście Pana Jezusa i na święta Bożego Narodzenia.
Okres oczekiwania na Boga, to jest chyba najpiękniejszy okres w życiu:
okres tęsknoty za samym Bogiem.
Wszyscy tęsknimy za Nim, wierzący i niewierzący.
Człowiek niewierzący,
jeśli pragnie miłości prawdziwej, dobrej, sprawiedliwej
– to nieświadomie tęskni za Bogiem.

Ks. Jan Twardowski

 

Tajemnica oczekiwania na przychodzącego Boga jest wpisana w życie każdego z nas. Kościół przypomina na o tym w sposób szczególny w czasie Adwentu, który w tym roku rozpoczęliśmy, we wspólnocie naszego Kolegium, uroczystymi nieszporami, w sobotę, 26 listopada. Nabożeństwo poprzedziło poświęcenie wieńca adwentowego, którego dokonał ks. Tomasz Jarosz (Archidiecezja Krakowska). W wygłoszonym słowie ks. Tomasz porównał czas Adwentu do Bożej ekonomii miłości, w której dokonuje się nasze spotkanie z Panem, który przychodzi, działa w naszym życiu i czeka na naszą odpowiedź. 

Świece na wieńcu adwentowym będą nam przypominały o potrzebie czuwania, by ciągle wychodzić naprzeciw Pana, by rozbudzać w sobie miłość do Niego, by czekać aż przyjdzie, bo przecież w każdej chwili możemy się z Nim spotkać. By, jak chce poeta, nieustannie pamiętać, że Pan „stale przychodzi, stale puka do drzwi, stale ma jakieś życzenie: nie bądź egoistą, nie myśl tylko o sobie, oczyść swoje serce”.

A na koniec jeszcze św. Augustyn, który wołał: Timeo Deum transeuntem...  – boję się Boga przechodzącego…, by nie przeszedł obok mnie niezauważony, nierozpoznany. Boję się Boga przechodzącego, bo mogę się z Nim rozminąć, nie zauważyć, nie rozpoznać... Niech rozpoczęty czas oczekiwania będzie dla nas wszystkich czasem łaski, przebudzenia, otwarcia oczu oraz zauważenia i rozpoznania na nowo bliskości Boga w Jego ekonomii miłości.