logotype

40. lat minęło... - jubileusz obecności Braci Serca Jezusowego w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie

Bracia, bądźcie dobrzy i miłosierni, a Bóg wam to wynagrodzi. Tak zwykł powtarzać swoim współbraciom Andrzej Kubiak, założyciel Zgromadzenia Braci Najświętszego Serca Jezusowego. Dobroć i miłosierdzie wpisały się w chryzmat posługi Braci, także tej w Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie, gdzie Bracia są obecni od 40. lat.

W poniedziałek, 23 stycznia, we wspólnocie Kolegium oraz Braci Serca Jezusowego, posługujących w Rzymie, dziękowaliśmy Panu Bogu za 40. lat ich cichej pracy w naszym domu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. abp Józef Michalik, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej i były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz rektor Kolegium Polskiego w latach 1978-1986. W naszym dziękczynieniu wziął udział ks. Dariusz Drążek, rektor Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, ks. Adam Sycz, rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie oraz gość naszego domu, ks. prał. Józef Lisowski. W wygłoszonej homilii ks. Arcybiskup mówił o istocie służby, którą winna cechować pokora, oddanie i cierpliwość oraz dyskretna i cicha obecność przy drugim człowieku.

Po Eucharystii miała miejsce okolicznościowa kolacja. W jej trakcie ks. Arcybiskup dzielił się z nami swoimi wspomnieniami z czasów swojej posługi, jako rektora Kolegium. Ze wzruszeniem i radością wspomniał czas pobytu w naszym domu ks. kard. Wojtyły, oraz wizyty późniejszego Ojca Świętego Jana Pawła II.

Braciom Serca Jezusowego dziękujemy za ich codzienną, cichą pracę w naszym Kolegium i życzymy, by zawsze towarzyszyła im bliskość Bożego Serca, która rodzi radość.